Pielęgnacja wyrobów

Istotnym elementem dla szczęśliwej posiadaczki biżuterii każdego typu jest pielęgnacja. Bez odpowiednich środków ostrożności oraz zabiegów się niestety nie obejdzie, a że lepiej zapobiegać niż "leczyć" to każdy wie. Dzięki poniższym wskazówkom będziesz mogła zachować na dłużej piękny wygląd swojej biżuterii, a także uchronisz ją przed działaniem niekorzystnych czynników.

1. Unikaj kontaktu z wodą oraz środkami chemicznymi czy kosmetykami.

Żaden wyrób nie lubi kontaktu z wodą, gdyż jej działanie wpływa niekorzystnie na elementy klejone bądź np. wykonane ze skóry, powodując jej deformację. Również kontakt bezpośredni wyrobu ze środkami chemicznymi typu płyn do mycia naczyń, czy kosmetykami jak np. dezodoranty mogą powodować odbarwienie się biżuterii czy zostawiać ślady na skórze. Nie jest również obojętne działanie środków chemicznych na kamienie naturalne czy syntetyczne, które to potrafią matowieć pod wpływem działania tych środków.

2. Odpowiednie przechowywanie to podstawa.

Nie ma nic gorszego niż łańcuszek, pierścionek i do tego kilka bransoletek splątanych razem. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie biżuterii w osobnych pudełkach, bądź też w woreczkach z materiału, dzięki czemu nie tylko unikniemy plątaniu się, co zaoszczędzi nasz czas, ale przede wszystkim unikniemy ewentualnych zadrapań, wgnieceń, czy przetarć tych delikatnych wyrobów.

3.  Zamierzasz ćwiczyć, pracować w ogródku? - Zdejmij biżuterię.

Zanim podejmiesz jakąkolwiek aktywność fizyczną upewnij się, że zdjęłaś wszelką biżuterię. Bardzo łatwo o zniszczenie czy zabrudzenie podczas takich aktywności, a skutki są często nieodwracalne. A może sama też pamiętasz ten niefortunny moment, kiedy pracując w ogrodzie zgubiłaś ulubioną bransoletkę? To nie wszystko o czym należy pamiętać. Pamiętajmy, że podczas wysiłku fizycznego wydzielamy pot, który również negatywnie oddziałuje na biżuterię z racji zawartych w nim substancji organicznych.

4. Konserwacja jest niezbędna.

Do pielęgnacji wyrobów ze srebra lub złota używaj specjalnie impregnowanej ściereczki. Pamiętaj, że srebro pod wpływem czasu utleniając się, ciemnieje, natomiast złoto, matowieje. Nawet jeśli nasza biżuteria leży nieużywana w pudełeczku, proces ten jest nieuchronny, dlatego też dobrze jest zadbać o odpowiednie środki do pielęgnacji. Biżuteria sztuczna również wymaga pewnych środków pielęgnacji, dlatego też, aby mogła nam posłużyć na dłużej warto czyścić ją bawełnianą ściereczką. Pamiętaj, biżuteria wykonana z metali nieszlachetnych bywa delikatniejsza, dlatego warto pamiętać, aby nie stosować do jej czyszczenia tych samych preparatów co do czyszczenia wyrobów srebrnych czy złotych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl